Nem is olyan régen jelentkeztünk cikkünkkel, amelyben 10 hasznos fogalmat árultunk el az órák világából. Mivel igen sokatokat érdekelt az írás, ezért úgy döntöttünk, folytatjuk, ezúttal pedig 7 kifejezés jelentéséről rántjuk le a leplet:
7. Miért jó, ha swiss made felirat van az órán?
Bizonyára te is találkoztál már termékek dobozain mindenféle hangzatos “Engineered in Germany, vagy Packaged in Austria” feliratokkal, amelyek bár jól hangzanak, sok jelentőségük nincs a kész termékre nézve. Nos, a Swiss made felirat nem ilyen, ezt a feliratot ugyanis törvény védi, vagyis csak meghatározott feltételek mellett kerülhet a dobozra. Ezt cska azok az órák kapják meg, amelyek szerkezete 50%-ban Svájcban készült, továbbá a tokot és a mechanikát is ott szerelték össze. Abban az esetben, ha az óra tok része nem svájci, a „Swiss movement” feliratot láthatjuk. A „Swiss made” vitathatatlanul egy érték és minőség jelző feliratként funkcionál az adott órán. Amennyiben ilyen felirattal ellátott eszközt választunk, biztosak lehetünk benne, hogy hosszú évekig hűségesen szolgál majd minket a mindennapokban.
6. Mit jelent az, hogy szkeleton?
Röviden? Azt, hogy az óra igencsak dizájnosan néz ki! Bővebben pedig azt, hogy mind a hátlapján, mind pedig az előlapján jól látható az óra mechanikája és működése egyben. Nem kérdés, hogy az egyik legérdekesebb órafajta, amely igazán lenyűgöző látszatot nyújt. Ezeket az órákat már főleg a prémium kategóriában érhetjük el, tehát mélyre kell nyúlnunk a pénztárcánkban, ha szeretnénk egy ilyen különleges szerkezetet birtokolni.
5. Mi az a Lünetta?
Így nevezzük a számlapot körülölelő gyűrűt. Ez egyes esetekben pusztán csak díszítő funkciót tölt be, de például a búváróráknál a merülési időt is ennek a tekerésével mérik. Emellett gyakran használják pulzus-, távolság-, de akár irány mérésere is, attól függően, hogy milyen plusz funkciót építettek be az órába.
4. Mi az a GMT?
Nos, a GMT felirat a Greenwichi középidőt jelenti (Greenwich Mean Time). Tulajdonképpen egy olyan időzóna hivatkozás, amely lehetővé teszi a helyi idők teljes megállapítását a Föld teljes területén. Ennek a mérési szisztémának a leváltására volt hivatott az úgynevezett UTC, vagyis az egyezményes koordinált világidő. Azonban a GMT igazodik a Föld forgásához, ezáltal változatlanul használják bizonyos időmérések esetében, különösképpen azoknál az óráknál, amelyek képesek több időzónában is mérni a pontos időt.
3. Miért fontos a járástartalék?
Azért, mert ez mutatja meg, hogy a teljesen felhúzott szerkezetnek mennyi a hátralévő működési ideje. Ebből következik, hogy ezt a kifejezést csak a mechanikus óráknál használjuk, az áramforrással üzemelő kvarcóráknál nincs szó ilyesmiről. Fontos tudni, hogy a járástartalékba a plusz funkciók, így például a stopper használata is beleszámít, azaz ha a karóráddal nekiállsz stopperezni, az is csökkenti a hátralévő időt.
2. Mi az a trícium?
A trícium nem más, mint egy olyan anyag, amely használatával az órák láthatóságát javítják a sötétben. Érdekesség a Tríciummal kapcsolatosan, hogy enyhén radioaktív anyag, amely foszforral vegyítve fejti ki a világító hatását. Legfőképp a tartóssága miatt szokták alkalmazni ezt a technológiát, amely természetesen olyan kismértékű sugárzást bocsájt ki, hogy biztosan nem kell aggódnunk tőle, hogy ártalmas lehet számunkra. Rendkívül közkedvelt a használata a mai napig az órák világában.
1. Miért olyan lényeges, hogy egy órán COSC felirat legyen?
Azért, mert ez egyben azt is jelenti, hogy az adott karóra a legmagasabb elvárásoknak is megfelel. A COSC felirat ugyanis csak akkor kerülhet rá egy karóra dobozára, ha a neves svájci minősítő intézet, a Contrõle Officiel Suisse des Chronomètres tesztelésén átmegy. Az órák járását 15 napon keresztül ellenőrzik különböző helyzetekben és hőmérsékleten. Annak érdekében, hogy egy óra megkapja a COSC minősítést, maximum 15 másodperces napi eltéréssel működhet. Ha tehát a fent említett négy betűt látjuk az óra leírásában, biztosak lehetünk benne, hogy minőségi és pontos darabbal van dolgunk.
Tetszett a cikk? Lájkolj minket Facebookon!
Szeretnél még többet olvasni tőlünk? Iratkozz fel hírlevelünkre!